XIII OBCHODY GMINNEGO DNIA OCHRONY ZABYTKÓW

Dnia 15 maja uczniowie klasy VI z opiekunem Iwoną Kosobucką oraz uczniami ze szkół z Małk i Kruszyn uczestniczyli w XIII Obchodach Gminnego Dnia Ochrony Zabytków. Zwiedzanie rozpoczęli od płyty upamiętniającej pilota Dywizjonu 303, następnie zwiedzili najstarszy w regionie brodnickim kościół pod wezwaniem świętego Jakuba Starszego w Bobrowie, odwiedzili cmentarz ewangielicki i katolicki w Bobrowie, złożyli też hołd poległym w I wojnie światowej mieszkańcom gminy pod Pietą. Później autobusem gminnym uczniowie wraz z opiekunami zwiedzili kościół pod wezwaniem Serca Jezusa w Grzybnie, gdzie ksiądz proboszcz szczegółowo zapoznał ich z stylem neogotyckim. W Wichulcu uczniowie podziwiali 300 letni dąb „Karwat”, którego imię pochodzi od nazwiska dawnych właścicieli tej miejscowości. Na uwagę zasługuje też krzyż „Karawaka” upamiętniający ludzi zmarłych w tej miejscowości na chorobę zakaźną. W Słoszewach znajduje się zespół dworsko-parkowy z XVIII wieku, w drodze powrotnej do Borowa przystanęli uczniowie przed pomnikiem w Małkach. Wspaniałą atrakcją tego dnia okazało się wejście na taras widokowy i podziwianie okolicy jeziora Chojno. Po powrocie do Bobrowa dzieci odwiedziły izbę Jana Zumbach i przedstawiły przed zebranymi w sali GOK-u trasy zwiedzone w ciągu dnia. Na zakończenie były kiełbaski z grilla i napoje. Pan wójt Paweł Klonowski wręczył każdej szkole dyplom za udział oraz nagrodę w postaci książki.  Dzięki takim lekcjom, pamięć o historii, zabytkach i ludziach naszej małej Ojczyzny wśród najmłodszych mieszkańców będzie zawsze żywa.

Udostępnij innym poprzez:
Previous Article
Next Article