Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Bliski sercu, a tak mało znany dzień: 21 lutego – Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

U podstaw obchodów są tragiczne wydarzenia, jakie miały miejsce w Bangladeszu w 1952 r. – zginęło wtedy pięciu studentów uniwersytetu w Dhace, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Święto obchodzone 21 lutego, zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku.

Według ONZ co najmniej 40% spośród języków używanych na świecie w roku 2016 zagrożonych było wyginięciem. Od 1950 r. zanikło 250 języków. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

Nasza historia także pamięta wydarzenia związane z zakazem używania języka ojczystego, wystarczy przypomnieć protest dzieci z Wrześni, czy zakazy zaborców by mówić, pisać, nauczać, a nawet modlić się w języku ojczystym. W naszej szkole także świętujemy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego – na lekcjach języka polskiego. Rozwiązywaliśmy zadania z trudnościami gramatycznymi i ortograficznymi, a uczniowie klasy 7 uczestniczyli w teleturnieju. Przed dniem święta uczniowie zapoznali się z krótką informacją opublikowaną na yt.